UR3LCM/qrp(p)

Як я лагодив GP888 (частина третя) Роздуми перед офензивою

Про те, як я вирішив встановити інший транзистор і підібрав заміну.

Транзистор вихідного підсилювача добре помітний. Якщо дивитися на плату радіотракту зі споду, -- він знаходиться вгорі ліворуч. На корпусі є майже повне позначення типу транзистора, і з допомогою пошукового сервера Google я худко відшукав його повне позначення -- PD54003L та завантажив опис від виробника.
Ознайомившись із описом я був вкрай подивований, адже виробник вказував, що при підсиленні 20 дБ на частоті 500 МГц вихідна потужність каскаду із цим транзистором становить 3 (лише три!) Вт. Я ще раз переглянув інструкцію до радіостанції і пересвідчився, що там вказано вихідну потужність понад 4 (чотири) Вт. Цю ж цифру раніше мені підтверджували у розмовах інші радіоаматори, які вимірювали вихідну потужніть своїх станцій. Стало очевидним, що у таких станціях вихідний транзистор працює у трохи форсованому режимі. Це звичайно не дуже добре, проте не смертельно. До того ж виробник вказує, що максимальна розсіювана потужність становить аж 19,5 Вт, і транзистор має (дослівно) відмінну температурну стабільність.
Цікавим також виявилося те, що виробник вказує, що цей транзистор може працювати у схемах із спільним витоком на частотах на менше 1 ҐГц (>1000 МГц). Напевно для усіх-усіх різновидів GP-888, адже інструкція згадує аж чотири типи, на хінській фабриці впаюється вихідний тринзистор одного і того ж типу PD54003L.
Розглядаючи плату я помітив що ліворуч від транзистора встановлена деталь схожа за обудовою на діод. Спершу я вирішив, що це стабілітрон/сапресор (діод Зенера), який обмежує напругу на брамці транзистора.
Дослідивши схему далі я дійшов думки, що це наврядчи саме стабілітрон. Радше, що це таки був діод. Електричні вимірювання також не показали що маємо справу з діодом Зенера.
Гмм.. Для чого ж його тут встановлено? Відповідь я знайшов уважно перечитавши знову ж таки технічний опис транзистора. Виробник вказує, що максимальна допустима напруга між брамкою і витоком лежить у діапазоні від -0,5 до +15 В. Одже для цього транзистора напруга на брамці відносно витоку мусить завжди бути позитивною, інакше транзистору "гаплик", наприклад як у моєму випадку. Діод, який знаходиться лівіше транзистора обмежує можливу неґативну напругу і цим захищає брамку транзистора. Схоже, що брамка таки справді чутлива до такої напруги, коли попри нехтування рекомендаціями виробника щодо потужности, тут таки встановили ще й захисний діод.
Взявши до уваги все описане, я почав подумувати -- чи ж варто втановлювати такий самий транзистор? Вихідна потужність -- форсована, що вочевидь погано. Максимальна робоча частота транзизтора -- завелика, що також не є добре, бо потенційно може виникнути паразитна генерація. До того ж я з'ясував, що цей транзистор хоча і доступний у Харкові, проте не із дешевих. Одже варто пошукати щось йому на заміну.
У форумах LPD/PMR користувачів я знайшов згадку, що у ці кишенькові станції встановлюють транзистор 2SK3075 від TOSHIBA. Я завантажив опис. Для цього транзистора виробник вказує, що вихідна потужність каскаду з ним може бути не менше 7,5 Вт. Максимальна розсіювана потужність 20 Вт. Максимальна робоча частота у описі не вказувалася, але інші параметри вказано відносно частоти 520 Мгц, що було достатньо. Меншим було підсилення, "не менше 11,7 дБ" проти "не менше 16 дБ" у встановленого транзистора. У описі не вказано було допустимого діапазону напруги між брамкою та витоком, що можна зрозуміти як відсутність якихось особливих обмежень.
Цей транзистор також виявився доступним у Харкові, до того ж майже втричі дешевше за PD540... Чому б не спробувати? У FM станціях вихідний транзистор працює в класі С(це). Зрештою брак підсилення вихідного транзистора можна спробувати надолужити у попередніх каскадах. Радіаматорство ще ж передусім експеримент! Я наважився! Далі буде

Зважайте! Автор цього сайту у жодному разі не відповідає за зміст інформації на інших сайтах на яку можуть вказувати гіпертекстові вказівники на цій сторінці.

©Ihor Sokorchuk (UR3LCM), 2010-2013

ПОВЕРНИСЬ