UR3LCM/qrp(p)

TRX Лавина-М++

Трохи про те, як я модернізував був телеграфний трансивер "Лавина-М".

Розповім трохи про своє QRP устаткування. Почну віддавна - з минулого тисячоліття :)
Тоді я мав інтерес до QRP і мандрівок із радіостанцією, отож придбав був тоді для цього трансивер "Лавина-М".
Цей трансивер призначався для очних змагань із радіобагатоборства. Він має задовільні динамічні характеристики та непогану чутливість. У місті із такою динамікою робити нічого, проте у мандрівках він виглядав досить непогано. До того цей трансивер має досить надійний конструктив.
Працювати QRPP на ньому можна було і так, але справжньому радіаматору imho завжди кортить щось вдосконалити.
Спершу я замінив "Main Knob" на придатнішу за розміром ручку. Потім накрутив на барабані змінного конденсатора нитку у кілька звоїв і перемалював шкалу від 3,5 до >3,8 Мгц.
Невдовзі мені засвербіли руки ще дещо поправити. Перше, що не сподобалось у подорожах із трансивером, - це був вбудований зарядний пристрій із транформатором. Носити з собою у лісах цей кавалок електротехнічної сталі є справді нісенітнецею. Тож я витягнув той трансформатор укупі із платою зарядного пристроя і переніс усе в окремий корпус. Сонце у мандрівках відразу засяяло мені яскравіше. Далі взявся за потужність, адже оригінальне /QRPP - це є добре, але для реальної роботи з поля треба все ж таки мати /QRP. Була думка встановити додатковий PA замість демонтованого зарядного пристроя, та жага експеримету взяла своє. Я вирішив форсувати ориґінальний вихідний каскад :)
Зробив дуже просто - замінив вихідний ВЧ трансформатор на інший. Поставив кільце 600НН десь під 30 мм діаметром. Коефіцієнт трансформації вибрав 9/4. Обмотку виконав трьома з'єднаними послідовно скрученими між собою дротами d=0,5 мм. Тобто зробив звичайнісінький радіаматорський ШПТ. Потужність зросла, але вихідний транзистор почав помітно грітися, отож довелося встановити радіатор. Я вирізав із алюмінію смужку, зробив із неї швелера і просвердлив отвір. Потім відігнув транзистор і підклав радіатор під нього.
Традиційно усе змастив теплопровідною пастою КПТ і закріпив гвинтом. Температурний режим транзистора прийшов у норму. Треба сказати, що вихід я навандажував на 50 Ом.
Наступним кроком я додав на вихід у трансивері додатковий ФНЧ. Тут я використав звичайний т.зв. півхвильовий повторювач C-2C-C, тобто два упритул увімкнені П-контури з однаковими ємностями. З такими удосконаленнями я провів голим трансивером немало QSO/P/QRP. Він надійно працював, і вихідний каскад жодного разу не вийшов із ладу.
Були у цьому трансивері й інші удосконалення, але про це згодом.
Трансивер досі стоїть у мене готовий до роботи. Чекає на чергову мою подорож.

©Ihor Sokorchuk (UR3LCM), 2010-2013

ПОВЕРНИСЬ